AKTUÁLNÍ INFORMACE

7.2.2011
Izolace stavebních konstrukcí
Vážení zákazníci  v této části bychom se chtěli věnovat ...

Celý článek

22.1.2011
KMS Ortner
Vážení zákazníci. V této příloze nám dovolte představit ...

Celý článek
Archiv aktualit

Gotická kachlová kamna

GOTICKÁ KACHLOVÁ KAMNA do krásně stylově zrekonstruovaného gotického domu na náměstí západočeského městečka. Kamna měla vyhřát velkou chladnou místnost s metrovými kamennými zdmi a okny na sever. Požadavek byl přikládat v co největších periodách. Tedy co největší akumulace, co nejvyšší účinnost spalování ale vzhled a designové provedení čistě zapadající do gotického prostředí.

Navržené topidlo má ručně vyrobené kachloví částečně formované do dřevěných, ručně řezaných forem, částečně točené na hrnčířském kruhu. Pálené v peci na živý oheň. Neglazované. Stejně jako se to ve většině případů dělalo v době gotiky.

Kamnářská technologie vložená dovnitř kamen však odpovídá době vzniku, tedy 21. století. Spalovací komora je šamotová, stavěná z produktové řady firmy RATH. Jedná se o "Biotopeniště" třetí generace. Tedy pro laiky maximální účinnost spalování, robustní konstrukce, vysoká životnost. Toto ohniště je přes keramicko-sibralovou redukci napojeno na KMS - tahový systém firmy ORTNER. Tedy pro laiky mnohokrát větší akumulační schopnost a mnohem rychlejší přenos tepla, než u běžného kamnářského šamotu. Přirozeně, že  výrazně vyšší životnost. V praxi kamna vybavená tímto tahovým systémem hřejí na plný výkon již hodinu po zatopení. Přitom jejich akumulační schopnost je výrazně větší, než u běžných kamen o stejné hmotnosti.

Spalovací komory s přívodem vzduchu jinou cestou než přikládacími dvířky (což biotopeniště bezesporu jsou) musí mít prosklená dvířka, aby byla možná kontrola spalovacího procesu. Prosklená dvířka však pro gotická kamna nepřichází v úvahu. Tento rozpor se vyřešil většími ručně kovanými dvířky předsazenými před vlastní prosklená dvířka ohniště. Tak po dobu hoření jsou kovaná dvířka otevřená a po vyhoření paliva se zavřou. Celkový dojem z gotické repliky je bezvadný.

Kamna se stavěla dva týdny ve dvou lidech.

Komínový průduch 18 cm
Celková hmotnost cca 2.800,- Kg
Měrný výkon 6,5 kW
Spotřeba dřeva 16,1 kg na přiložení
Četnost přikládání 2 – 3 krát za den
Akumulace 12 – 24 hodinZavřít